Hugo

Nějaký jsem na tomto blogu používat blogovací platformu Ghost. Díky ní mělo Roští jako jeden z prvních hostingů v ČR podporu pro Node.js. Bylo to ještě na starém Roští, ale stejně jako na něj, i na tento blog začal padat prach.

Tak jsem udělal nějaké změny. Blog jsem začal generovat jako statickou stránku pomocí nástroje Hugo a vymanil jsem ho ze spár starého Roští. Web server mu dělá Caddy a celé je to hostované na virtuálním stroji za pár 3 EURa na ScaleWay.

Výhodou staticky generovaného webu je, že může běžet témět kdekoli. Můžete ho umístit na web pomocí GitHub Pages nebo ho hostovat přes S3. Případně použít trochu toho DIY umění jako já a umístit ho někam sami. Minimáně v druhém případě se z webu stane prakticky neshodilné médium. Bude totiž replikovaný minimálně přes několik zón jednoho datancetra, ale je možné ho mít umístěný i na několika místech na světe. S dalšími funkce od Amazonu se to dá ještě vylepšit a pokud něco může mít dostupnost téměř 100 %, je to kombinace těchto technologií.

Jenom to dostat do S3 zas tak jednoduché není a tak jsem to nakonec neudělal a pořídil si levné VPSko. ScaleWay používáme teď na Roští, kvůli velmi dobré ceně, která je konečně pod úrovní vlastního hardwaru. Má to i nějaké nevýhody, ale o tom možná jindy. Tohle je čistě oznamovací blogpost.

A teď se rozhoduju co bude s blogem dál. Rád bych začal psát anglicky, takže CZ blog minimálně na nějakou dobu uspím. Je ale možné, že mě to přestane bavit a vrátím se k němu. Mám tu také ještě kolem třicíky nezveřejněných textů, kde by alespoň některé stály za zveřejnění. Uvidíme.